חרדה ודיכאון

חרדה ודיכאון הגדרה

הפרעות במצב הרוח הינן הפרעות נפוצות מאוד. שתי ההפרעות הנפוצות ביותר הן חרדה ודיכאון. 
חרדה הוא שם כולל למספר מצבים רגשיים הבאים לידי ביטוי בתחושת פחד משמעותית. חרדה באה לידי ביטוי בתסמינים גופניים, רגשיים, קוגניטיביים והתנהגותיים. 

דיכאון הוא מצב רגשי הבא לידי ביטוי בירידת מצב רוח, חוסר חשק והנאה. פעמים רבות במצבי דיכאון ישנם גם שינויים גופניים הבאים לידי ביטוי בשינויים בתיאבון ובהרגלי השינה. בנוסף, תסמינים גופניים נפוצים אף הם כגון כאבים שונים בגוף, ותחושת אי שקט כללית. דיכאון יכול להופיע בעקבות אירועים שונים איתם האדם מתמודד כגון מחלה, פיטורים, גירושים, שחיקה ומתח ולעיתים ללא גורם ברור.

פעמים רבות מועיל לצורך הבנה של קשיים אלו לשים לב למרכיבים השונים:

המרכיב המחשבתי – דאגות רבות, מחשבות חוזרות על העתיד או על העבר, מחשבות מוקצנות על מה שעלול לקרות. במצבים שונים אפילו מחשבות על רצון למות. 

המרכיב הרגשי – הרגשות הדומיננטיים הבאים לידי ביטוי – פחד, חרדה, עצב, חוסר חשק, עצבנות.

המרכיב הגופני – אי שקט כללי, כאבי בטן, כאבי ראש וגב, לחץ בחזה, זרמים ונימולים שונים.

המרכיב ההתנהגותי – הימנעויות שונות מדברים המפחידים כגון מקומות סגורים, רופאים. הפחתה של פעולות חיוביות כגון פעילות גופנית או מניהול חיי יום יום תקינים כגון הליכה לעבודה ובילוי משפחתי. 

סוגי חרדה ודיכאון

חרדה כללית – הסובלים מחרדה כללית מאופיינים בדאגנות יתר על המידה, המוח עסוק בדאגות חוזרות בתחומים שונים. דאגות אלו משתלטות על מחשבותיו של האדם ומשפיעות הן על ההתנהגות שלו והן על תחושותיו הפיזיות וכמובן על מצבו הרגשי.

התקפי חרדה – בהתקף חרדה מופיעים סימנים גופניים פתאומיים כגון דופק מהיר, תעוקת חזה, תחושת מחנק בגרון, כאבי בטן. בעת האירוע אנשים מדווחים שהם חושבים שהם עומדים לעבור התקף לב או תחושה שהם עלולים להשתגע. כתוצאה מכך, פעמים רבות יש פניה לטיפול רפואי דחוף. באופן לא מפתיע אנשים לאחר התקף חרדה, מושפעים באופן ניכר וחוששים מאוד שמא אירוע כזה יחזור על עצמו ולכן מתאימים את ההתנהגויות שלהם בכדי למנוע זאת ככל האפשר גם במחיר אישי ותפקודי משמעותי.

פוסט טראומה – חרדה כזו מתרחשת לאחר אירוע מסכן חיים משמעותי שאדם עבר. אירוע מאין זה יכול להיות לדוגמא תאונת דרכים, אירוע צבאי או בטחוני, פגיעה מינית. כתוצאה מכך הגוף אשר הפעיל את מנגנון ההגנה שלו במהלך האירוע מסכן החיים, נשאר ברמה תגובתית גבוהה וברגישות יתר רבה. כתוצאה מכך, שינויים מחשבתיים, גופניים, רגשיים והתנהגותיים נפוצים מאוד ודורשים טיפול.

חרדה חברתית – חרדה מאין זו באה לידי ביטוי אצל אנשים החוששים להיות בסיטואציה חברתית כגון דיבור מול קהל או בתפקיד הדורש להיות במוקד של סיטואציה כגון חזן בבית הכנסת. ישנם הסובלים אפילו מסיטואציות חברתיות פשוטות ונמנעים ככל האפשר מאינטראקציה חברתית. 

פוביות/ חרדה ממוקדת – חרדה הבאה לידי ביטוי  במצבים ממוקדים בלבד. כגון, חרדה מנהיגה, טיסות או מעליות. בדומה לכך חרדה מאובייקטים ספציפיים כגון מחטים, פרוצדורות רפואיות או חיות כגון כלבים או נחשים.

דיכאון מג'ורי – תסמינים המופיעים למשך שבועיים לפחות במשך רוב שעות היום. תסמינים אלו כוללים, מצב רוח ירוד, ופגיעה תפקודית ניכרת. תחושת דכדוך, שינויים בתיאבון ובשינה וכוללים פעמים רבות מחשבות אובדניות.

דיסתימיה – במצב זה הסימפטומים של עצב ומצב רוח ירוד אינם בולטים כמו בדיכאון המג'ורי. כמו כן הפרעות נלוות בתחום השינה ובתיאבון מופיעים באופן קל אם בכלל. במצב זהה יש דיווח ארוך טווח על שינויים במצב הרוח בכחל מהזמן, איבוד עניין בתחביבים, קשיי ריכוז מאפיינים מצב זה.

דיכאון לאחר לידה – לידה המהווה אירוע חיים משמעותי ביותר עלול להוביל מסיבות שונות אשר חלקם הורמונליות ופיזיות וחלקם ההתמודדות הרגשית והתפקודית עם התינוק הנולד. במצב זה נשים (ואפילו גברים!) מדווחים על תסמיני דיכאון הכוללים עצבות וחוסר חשק, לעיתים בעקבות כך גם אשמה ובושה על הקושי אותו הם חווים. 

הטיפול בחרדה ודיכאון

במרפאת פסיפס אנו מאמינים בהתאמת הטיפול למטופל תוך שימוש במגוון שיטות טיפול.

אנו שמים דגש על המרכיבים השונים של הפרעת מצב הרוח אצל המטופל הספציפי תוך ראיה הוליסטית המאפשרת לראות את האדם כמכלול. אך בד בבד לאפשר התקדמות טיפולית והתאמה של כלים טיפוליים הנותנים דגש על מרכיבים גופניים, רגשיים, קוגניטיביים והתנהגותיים. 

במרפאת פסיפס קיים יתרון משמעותי של שילוב בין צוות רפואי, פסיכולוגי, ואף פיזיותרפיה אשר משמעותיים ומסיעים מאוד לטיפול. שילוב זה מאפשר לנו להציע טיפול תרופתי מתאים במידת הצורך, תוך כדי שילוב של כלים טיפוליים המסייעים באופן יעיל כגון טיפול בהיפנוזה, CBT וביופידבק. בכך אנו מתאימים פסיפס של ידע ויכולות טיפוליות למטופלים במרפאתנו.

סובלים מבעיות רפואיות וכאבים כרוניים?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם