כאבים כרוניים ופיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה - הגדרה וטיפול

פיברומיאלגיה היא תסמונת מורכבת המתבטאת בכאב כרוני מפושט ומלווה בהפרעות שינה, הפרעות קשב וריכוז עם מרכיב רגשי משמעותי. 

התסמין הקליני המרכזי ביותר של פיברומיאלגיה הוא כאב כרוני (שנמשך יותר משלושה חודשים) ומפושט (בכל הגוף). את הכאבים חשים בכל מערכת השרירים, המפרקים והשלד, ובמיוחד בצוואר ובגב, ברגליים ובידיים. בנוסף, אין הקלה בכאבי השרירים בעת מנוחה, והכאבים אפילו מחמירים בשעות הלילה והבוקר. בשל כך החולים בפיברומיאלגיה מדווחים על הפרעות שינה הכוללות קשיי הירדמות ויקיצות מרובות. כתוצאה מכך השינה אינה מרעננת, וישנה עייפות ניכרת במשך היום.

מעבר לתופעות הגופניות, ישנן גם תופעות נפשיות נילוות כגון חרדה  דיכאון או פוסט טראומה. אמנם היא מאובחנת ע"י ראומטולוגים אך לא מדבור במחלה של המפרקים או במחלה דלקתית אלא באחת התסמונות התפקודיות. על פי מודל ארבעת האשכולות פיברומיאלגיה הינה אחת מתסמונות הסף הנמוך המופיעה בד"כ לאחר אירוע טרואמטי או לאחר סטרס ממושך. עיקרה של הפרעה נובע מתגובתיות גבוהה של המערכת האוטונומית ורגישות גבוהה במיוחד המחמירות האחת את השני במנגנון של מעגל קסמים.

אנו מודעים לקשיים שעוברים הסובלות והסובלים מפיבורמיאלגיה ופועלים במשותף להעניק הקלה ושליטה בכלל התופעות הגופניות והנפשיות. 

צוות המרפאה יעניק טיפול משולב ומתואם שיכלול התאמת טיפול תרופתי מתאים, הפחתת משככי כאבים, פיזיותרפיה המותאמת להפחתת הכאב, שיפור שינה והגברת התפקוד, ריפוי בעיסוק, טיפול בתנועה או פסיכולוגיה רפואית במטרה להקל ולהעניק שליטה בסימפטומים ואף לצמוח ולהתפתח מתוך המחלה.

איך כאב כרוני משפיע עלינו מבחינה פסיכולוגית?

אל כאבים כרוניים מתלוות פעמים רבות הפרעות נפשיות כגון, הפרעת חרדה כללית, תסמונת פוסט טראומטית, התקפי חרדה, או חרדת בריאות . קשיי ההתמודדות עם מחלה כרונית מביאים לכך שאנשים הסובלים מכאבים כרוניים מתמודדים פעמים רבות עם אובדן עבודה, קשיים כלכליים וקשיים משפחתיים. דיכאון, חרדה וכאב משפיעים זה על זה באופן הדדי ומחמירים זה את זה. אחת התחושות עליה מדווחים אנשים החיים עם כאב כרוני היא כעס. חלק מהאנשים מפנים את הכעס על הסביבה וכתוצאה מכך עלולה להיפגע התמיכה החברתית. לעיתים, הסובלים מכאב אינם מבטאים את הכעס. אנשים אלו עלולים לצבור את הכעס פנימה ולהתקשות בהתמודדות עם כאבם. בשני המקרים האדם הופך למתוסכל ורגיש יותר לכאב ולפיכך גם עלול לחוות כאבים קשים יותר.

איך נוצר כאב כרוני?

כאבים כרוניים שונים מכאבים אקוטים בכך שאינם מהווים סימן לפגיעה ברקמה אלא ביטוי למכלול רחב יותר של יחסים בין הגוף לנפש ולכן דרך ההתמודדות איתם חייבת להיות התמודדות רב תחומית המחברת בצורה נכונה בין הגוף לבין הנפש. 

הגישה הביו פסיכוסוציאלית 

הגישה הביו-פסיכולוגית מניחה שבנוסף לתהליכים הביולוגיים מתרחשים גם תהליכים קוגניטיביים ונפשיים הגורמים לכאב להפוך לכרוני. אדם הסובל מכאב כרוני מתחיל להפנות יותר קשב לכאב, חושש מהכאב, ונמנע מתנועה. פעמים רבות הוא נוטל משככי כאבים בכמויות גדולות ונכנס למעגל קסמים שמחמיר את מצבו.  

איך כאב הופך לכרוני? התשובה נמצאת ביכולת הלמידה.כך למשל, כדי ללמד חיה שלא לבצע פעולה כלשהי, כל שצריך לעשות הוא ליצור אצלה התנייה באמצעות כאב. די להכאיב לחיה מיד לאחר ביצוע הפעולה כדי לגרום לה לא לבצע את הפעולה. למידת כזו מכונה גם למידת "הימנעות" והיא קיימת גם אצל בני אדם ונובעת מסיבות הישרדותיות. אם ביצענו פעולה וקיבלנו "עונש", כלומר כאב, נאמין  שהפעולה הזו מסוכנת ומפריעה להישרדותנו ולפיכך נמנע מלבצע אותה בעתיד. 

כך גם קורה אצל אנשים הסובלים מכאב כרוני. מכיוון שדי בגירויים קלים כדי לעורר אצלם כאב  הם מצמצמים טווח התנועה שלהם ואת מרחב חייהם. הבעיה היא שבניגוד לכאב שאכן מעודד הישרדות כאן דווקא צמצום התנועה מגביר את הכאב (בעיקר כשמדובר בכאבי שרירים או כאבי גב).בטיפול בכאב כרוני על האדם ללמוד מחדש שהתנועה איננה מסוכנת, שבמקרים רבים ניתן לבצע אותה למרות הכאב, ושלעיתים קרובות ככל שחוזרים עליה יותר פעמים כך הכאב פוחת. 

טיפול כזה מחולל שינוי בתפיסת כאב (הפרשנות שאנו נותנים לגירוי כואב) והערכת כאב (המשמעות שאנו נותנים לכאב). אמונות והנחות בסיסיות המגבילות את המטופל בכאב הכרוני מפנות את מקומן לאמונות שיובילו אותו להתמודדות טובה ובריאה יותר עם הכאב.

טיפול פסיכולוגי רפואי בכאב כרוני

כשהכאב מכה באדם ואין לו הקלה רפואית הוא נדרש לכל כוחותיו הנפשיים על מנת להתמודד. כדאי במקרים אלו לפנות לייעוץ מקצועי ובמידת הצורך לטיפול נפשי. הטיפול אינו צריך בהכרח להיות ארוך טווח. ת]קידו של הטיפול הוא להחזיר לאדם את הרצון לחיים ולשגרה של עשייה. המטופל לומד טכניקות התמודדות ישימות שמסייעות לו להתמודד עם הקשיים הרגשיים עמם הוא מתמודד- חרדה, דיכאון, פחדים ולחצים. 

שיטות טיפוליות בפיברומיאלגיה וכאבים כרוניים

טיפול פסיכולוגי רפואי במצבים של כאב כרוני מותאם באופן אישי למטופל על פי מיקום הכאב, מין המטופל, גורם הכאב וכדומה. 

בתחילת הטיפול המטופל לומד להשתמש בטכניקות להערכת הכאב, כגון סרגל כאב שנע בין 0 (אין כאב) ל 10 (כאב הכי חמור אי פעם). אופציה נוספת היא שהמטפל יבקש מן המטופל לנהל יומן כאב שבו דירוג אינטנסיבי (מדי כמה שעות) שמאפשר לזהות את עוצמת הכאב ומשכו, מגמותיו, והטריגרים המעוררים אותו. כך גם יכול המטפל ללמוד מן היומן את אסטרטגיות ההתמודדות שנקט המטופל בכל אפיזודה של כאב.

השיטות הטיפוליות המסייעות לשלוט בכאב ולווסת אותו הן: טיפול קוגנטיבי התנהגותי, הרפייה, מיינדפולנס, ריפוי בעיסוק ופזיותרפיה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בכאב כרוני עוזר בהפחתת החשיבה השלילית והראייה הפסימית. לא פחות חשוב, הטיפול מסייע לאדם לשנות ייצוגי מחלה לא אדפטיביים ולנוע מתפיסת הכאב כנובע מגורם פיזי בלבד לעבר תפיסה הרואה את הכאב כביו פסיכולוגי. כתוצאה מכך המטופל לומד כי אופן החשיבה שלו משפיע על שליטתו בהתמודדות עם הכאב.

טכניקות הרפיה אף הן עוזרות מאד לכאב ומלמדות את המטופל להפחית את רמות המתח בשרירים. התייחסות לכאב כאסון היא אסטרטגיה רעה להתמודדות איתו. מחשבות שליליות כמו – "הכאב הוא נורא ואיום" או "אני לא יכול לסבול עוד דקה מזה" משפיעות לרעה על מצבו הנפשי והגופני של המטופל. הטיפול בהרפייה מאפשר למטופל ללמוד להחליף את המחשבות השליליות הללו במחשבות אחרות, מועילות יותר.

אימון בקשיבות (מיינדפולנס) -טכניקה שמבוססת על ההנחה שהתגובה שלנו לאירוע חשובה הרבה יותר מהאירוע עצמו. בהקשר של כאב: התחושה שלנו ואפילו האבחנה הרפואית שניתנה לכאבים, הם מושגים שפתוחים לפרשנות ולא מסקנות אובייקטיביות שלא ניתן לשנות. 

הדרך לקטוע את מעגל הכאב היא באמצעות תרגילים המסייעים בהגברת הסיבולת, בהשתחררות ממחשבות שליליות, ובשיפור ביכולת להכיל רגשות קשים. התרגילים מסייעים למטופל להבין שהמחשבות לגבי הכאב מושפעות מאד מרעיונות שנלקחו מרופאים, חברים ואחרים ושהפרשנות שלו משפיעה על השליטה שלו בכאב.

איך האימון נראה בפועל ומסייע לאדם להבין שהמחשבות שלו הן חלק מרכזי בהשפעת הכאב? ניתן למשל לבקש ממטופלים להחזיק יומן ולכתוב הערה בכל פעם שהם מבחינים במחשבת חרדה לגבי הגב שלהם. מרבית האנשים נוטשים את התרגיל לאחר מספר שעות, משום שהם מבינים שיש להם מחשבות כאלה כל הזמן.

פיזיותרפיה מלווה את תהליך הלימוד התנועתי ומדריכה לשינויי התפיסתי בתבניות התנועה מעצימות. בטיפול נתייחס לגוף כמכלול – לאופן הנשימה, תנועה ושינה שלהם השלחה משמעותית על היכולת לפרק את המעגל שמזין את הכאב. דרך הזנחה של התבניות ההימנעותיות ופניה למרחב תנועתי והרפייתי בהם תנועה אינה מסוכנת והתפקוד אינו מאיים נגביר סיבולת ונשחרר ממחשבות שליליות.

ריפוי בעיסוק הוא טכניקה טיפולית שביכולתה לסייע לאנשים הסובלים מכאב כרוני לחזור לפעילות והיא בנויה לפי קצב ההתקדמות של המטופל. גם טיפול פיזיולוגי כגון מסאז', מתיחות, הליכה, שחייה, רכיבה על אופניים או יוגה מסייעים בשיפור המצב הנפשי והפיזי.

סובלים מבעיות רפואיות וכאבים כרוניים?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם