כאבי ראש ומיגרנות

כאבי ראש - הגדרה אבחון וטיפול

כאבי ראש מהווים את אחת התלונות הנפוצות בקרב חולים הפונים לרופא המשפחה. ברוב המקרים, מדובר בתסמין שאינו עדות למחלה מסוכנת  אך עם זאת עלול לגרום לפגיעה משמעותית באיכות החיים ובתפקוד היומיומי. למרות שכאבי ראש מסוכנים הם דבר נדיר, חשוב לדעת לזהות את המצבים המסוכנים ולפנות לסיוע רפואי בזמן.

סוגי כאבי ראש

כאבי ראש תעוקתיים ,Tension headache  

מהווים את הסיבה השכיחה ביותר לכאבי ראש. הכאבים נגרמים ככל הנראה משילוב של מתח  בשרירי המצח, הרקות או העורף ומעליה ברגישות לכאב. כאבי הראש התעוקתיים הינם בדרך כלל, בעלי אופי לוחץ ועוצמתם קלה עד בינונית. ברוב המקרים, הכאבים מוחמרים במתח, אך לאנשים שונים, טריגרים שונים האופייניים להם. לעיתים, כאבי הראש נעשים תכופים יותר והופכים לכרוניים. המטופלים נכנסים למעין מעגל קסמים. הכאבים מחמירים את המתח אשר בתורו מחמיר את הכאבים וחוזר חלילה. כתוצאה מכך ישנה עליה בצריכת משככי כאבים אשר באופן פרדוקסאלי יכולים לגרום  בעצמם לכאבי ראש כרוניים.  

מיגרנה ,Migraine

הכאב בד"כ בינוני עד קשה ומגביל את הפעילות. לפעמים,  עד להשבתה מוחלטת. הכאב נגרם כתוצאה מהתרחבות כלי הדם במוח ומתיחה של העצבים המעצבבים אותם עם הפרשה של חומרי דלקת. מניחים שתסמיני המחלה נגרמים מדלקת נוירוגנית, כלומר פעילות דלקתית שנובעת ממערכת העצבים. לא מדובר בבעיה מסוכנת, אבל כאמור הבעיה עלולה לגרום למוגבלות רבה.  בחלק נכבד מן המקרים ישנו סיפור משפחתי של מיגרנה.מדובר במחלה כרונית שעשויה להמשך שנים ברמות עוצמה שונות, מהתקפים בודדים בכל החיים ועד לכאבי ראש יומיומיים. מיגרנה מופיעה בד"כ בגיל ההתבגרות או בשנות ה – 20 לחיים ונוטה להיחלש בגיל המבוגר. לחלק מן  הסובלים ממיגרנה יש תחושה מקדימה הנקראת אאורה. מדובר בד"כ בהפרעת ראיה לעיתים בתלונה נוירולוגית אחרת כגון נימול או הפרעה בדיבור  שנמשכת כעשרים דקות לפני הופעת הכאב וחולפת עם תחילתו.

כיצד מאבחנים מיגרנה?

ניתן לאבחן מיגרנה עפ"י סיפור המחלה. ישנם קריטריונים ברורים המגדירים מהי מיגרנה:

  1. לפחות חמישה התקפים של כאב ראש הנמשכים בין ארבע שעות לשלושה ימים.
  2. כאב ראש חד צדדי,  פועם,  בינוני עד חזק .הכאב מוחמר בפעילות גופנית (שניים מתוך הארבעה).
  3. הכאב מלווה בבחילות והקאות, או רגישות לרעש ולאור.

 

כאבי ראש ראשוניים נדירים

כאב ראש מקבצי – Cluster headache 

כאב ראש נדיר המופיע בד"כ בגברים. הכאב מופיע במקבצים ומכאן שמו. ההתקפים יכולים להופיע למשך מספר שבועות בכל יום בשעה קבועה ולהעלם לחודשים רבים.הכאבים קשים במיוחד, מתרכזים בד"כ סביב העין ומלווים בדמעת, אודם של העין ונזלת בצד הכואב. הכאבים נמשכים חצי שעה עד שלוש שעות ועשויים להגיב למתן חמצן.

הטיפול בכאבי ראש

הטיפול בכאבי הראש כולל טיפול מונע וטיפול בהתקפים עצמם.

טריגרים –  ראשית, נכון להעריך  מהם הגורמים המשפיעים על הופעת התקפים. התקפים יכולים להופיע בעקבות מתח ואורח חיים אינטנסיבי, משינויים הורמונאליים כגון וסת או גלולות, ממאכלים כגון יין אדום גבינה צהובה או שוקולד.הטריגרים הם אינדיבידואליים לכל מטופל ולכן נכון לנהל יומן התקפים על מנת להעריך מהם הטריגרים וללמוד להימנע מהם.כאשר מתח הוא מרכיב משמעותי, חשוב ללמוד טכניקות התמודדות עם מתחים.

טיפול מונע -כאשר ההתקפים בתדירות של ארבע פעמים בחודש ומעלה יש מקום להתחיל בטיפול מונע תרופתי (יש מגוון תרופות וההחלטה היא עפ"י יעילות התרופה מול פרופיל תופעות הלוואי שלה) או בטיפול מונע לא תרופתי כגון הרפיה וביו פידבק.  

טיפול בזמן התקף – ישנו מגוון רחב מאד של תרופות שיכולות להתאים לטיפול בזמן כאבי הראש. ברוב סוגי הכאב ניתן  להסתפק בתרופות נוגדות כאבים ללא מרשם רופא. בהתקפי מיגרנה שאינם מגיבים לתרופות הרגילות ניתן להשתמש  בתרופות ספציפיות למיגרנה ממשפחת הטריפטנים (ריזלט רילרט אימיטרקס או זומיג)  הדורשות מרשם רופא. חשוב לידע את הרופא המטפל אודות כל טיפול כולל תרופות שאינן צריכות מרשם רופא, לאור תופעות הלוואי שעלולות להיגרם מן התרופות ולאור השפעתן על תרופות אחרות שהחולה נוטל.

ממה להיזהר בעת השימוש בתרופות?

  • ראשית, חשוב לדעת שצריכת יתר של משככי כאבים עלולה לגרום לכאבי ראש כרוניים. מטופלים הנוטלים משככי כאבים מכל סוג מעל עשרה ימים בחודש צריכים להפחית את כמות משככי הכאבים ואפילו לעבור תהליך גמילה במידת הצורך. בחלק נכבד מן המקרים, הפסקת משככי הכאבים לכשעצמה תגרום לשיפור משמעותי בכאבי הראש.
  • תרופות אנטי דלקתיות לא סטרואידליות (NSAID) עלולות לגרום לפגיעה במערכת העיכול ולכן יש ליטול אותן לאחר האוכל בלבד. בכל מקרה של כאבים ברום הבטן וצרבות יש להפסיק ליטול תרופות אלו ולהודיע על הבעיה לרופא המשפחה.(למשפחה זו שייכים אדביל, נורופן, וולטרן, נקסין, ועוד)
  • אסור לחולים הסובלים ממחלת לב כגון אנגינה פקטוריס ליטול תרופות ממשפחת  הטריפטאנים, המשמשות לטיפול במיגרנה (למשפחה זו שייכים ריזלט, רילרט, זומיג, אימיטרקס). 

הגישה הטיפולית בכאבי ראש

במרפאת פסיפס אנו מבינים שכאבי הראש הם בעיה רב ממדית. מעבר לאספקט הביולוגי, ישנם מרכיבים רגשיים, סוציאליים ותפקודיים שאסור להתעלם מהם. אנו מבינים שאין שני חולים זהים והאתגר שלנו הוא להתחבר לחולה במטרה להגיע להקלה ולריפוי.

 הטיפול בכאב כרוני הוא טיפול המורכב ממספר רכיבים: במידה והמטופל צורך משככי כאבים  מעל עשרה ימים בחודש, יש להפחית את כמות משככי הכאבים. לעיתים ישנו קושי בהפסקת משככי הכאבים ואנו עוזרים בתהליך הגמילה. המרכיב השני בטיפול הוא העלאת סף הכאב. ניתן להעלות את סף הכאב בעזרת תרופות או בעזרת לימוד הרפיה עצמית ודמיון מודרך בטכניקות היפנוטיות וכן בעזרת פיזיותרפיה.המטופל יכול לבחור את הטיפול המועדף עליו ולשלב בין הטיפולים לפי הצורך. בעת לימוד ההרפיה העצמית המטופל הופך להיות שותף בתהליך הטיפולי, נעשה מודע יותר לטריגרים השונים שמשפיעים על הכאב ובהמשך מקבל שליטה טובה יותר בתגובות הגופניות בפזיותרפיה ילמד את הגוף תהליך תגובה חדשה לטריגר.   המרכיב השלישי שיכול לתרום לשיפור במצבו של המטופל הוא הגברת הפעילות הגופנית .מומלץ להתמיד בפעילות גופנית 3-4 פעמים בשבוע ,בכל פעם 30 עד 40 דק' של פעילות גופנית חשוב להתאים את הפעילות באופן המיטבי, להעלות בהדרגה ולהגיע לאימון בו אתה חש העצמה וביטחון- פיזיותרפיסט יסייע בהתאמת תהליך זה. לעיתים המרכיב הרגשי משמעותי ויש צורך במקביל לטיפול הרפואי גם בייעוץ נפשי. כל המטפלים במרפאת פסיפס עובדים באופן מתואם ומלווים את המטופל במהלך ההחלמה שלו במטרה להביא להפחתה בסבל ושיפור בתפקוד.

סובלים מבעיות רפואיות וכאבים כרוניים?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם