תלונות רפואיות בלתי מוסברות​

אבחון וטיפול בתלונות רפואיות בלתי מוסברות

ישנם מטופלים הסובלים מבעיות רפואיות ללא סיבה ברורה לסבלם. הסימפטומים הם מגוונים:  כאבים כרוניים ללא סיבה ברורה, סחרחרות מסוגים שונים, הפרעות תחושה כגון נימולים וזרמים, חולשה כללית, שיתוקים, שינויים במצב ההכרה או במצב התודעה.

תלונות אלו, עשויות להיות מטרידות מאד ולעיתים משביתות ולגרום לפניות חוזרות לרופאים. המצב יוגדר כ"תלונה רפואית לא מוסברת" לאחר  שהרופאים ערכו בדיקות עזר כגון בדיקות דם, הדמיות כגון CT או MRI והתקשו להגיע לאבחנה ולהציע טיפול. לעיתים הרופאים אומרים שהבעיה היא נפשית ולעיתים הרופאים ממשיכים להפנות לבירורים שונים. אנו מתייחסים לכל תלונה ברצינות.

אם אתם מרגישים שאתם סובלים מבעיה רפואית לא מוסברת, אנו ממליצים לארגן את החומר הרפואי שלכם עד כה, כולל מכתבי סיכום, הדמיות ובדיקות דם.

במהלך ההערכה הראשונית, ננסה לרדת לעומק הבעיה ולהבין ממה נובעים הסימפטומים. נשים דגש בעיקר על התחושות שלכם ופחות על האבחנות שניתנו עד כה. לעיתים, הרופאים פספסו בעיה גופנית, במצב זה נעמיק את הברור ונמליץ על הטיפול המתאים ביותר למחלה אם זה במסגרת מרפאתנו או במסגרת רפואית אחרת. חשוב לנו לשלול מחלות אורגניות ובמיוחד מחלות שניתנות לטיפול, אבל, גם חשוב לדעת להפסיק ברור ולהתחיל בטיפול.

במהלך תהליך האבחון, נעריך את המטופל על בסיס מודל ארבעת האשכולות, כלומר, להבין מהם יחסי גוף-נפש בבעיה הספציפית שלו. נציע טיפול בהתאם לאבחנה המדויקת על פי מיקום ההפרעה על ספקטרום ארבעת האשכולות. לדוגמא: אם נגלה שהעייפות נובעת מאי ספיקת לב, נפנה לקרדיולוג ונציע טיפול פסיכולוגי רפואי להתמודדות עם המחלה, אם השינויים במצב ההכרה, נובעים מאפילפסיה, נציע טיפול אנטי אפילפטי. לעומת זאת, אם נעריך שמדובר בתלונות על רקע תסמונת סף נמוך, נציע טיפול משולב של המרפאה בהתאם להעדפות של המטופל.  לעיתים, לא נגיע לאבחנה המדויקת במפגש הראשון. ייתכן שנצטרך לשלוח לבדיקות נוספות או לתחילת הטיפול ההיפנוטי כדי להגיע לטיפול מותאם אישית בהתאם לאבחנה המדויקת. בכל אופן, נעבור את תהליך האבחון והטיפול ביחד תוך הסבר על התהליך ועל המשמעויות של הברורים והטיפולים השונים .

סובלים מבעיות רפואיות וכאבים כרוניים?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם