שירותי המרפאה

אבחון וטיפול נוירולוגי

אנו מתמחים באבחון וטיפול במחלות נוירולוגיות תוך התייחסות ליחסי הגומלין בין הגוף לנפש.  בין המחלות המטופלות במרפאה: כאבי ראש כרוניים, כאבי פנים, אפילפסיה, כאבים כרוניים, סחרחורות, הפרעות קשב וריכוז בקרב מבוגרים, חולשת גפיים, הפרעות תחושה, הפרעות תנועה כגון פרקינסון, רעד ודיסטוניה, הפרעות בזיכרון וירידה קוגניטיבית וטיפול בחולים לאחר שבץ. 

הטיפול הניתן במרפאה כולל התייחסות למרכיבים בריאותיים, רגשיים ותפקודיים של המחלה ממנה המטופל סובל. לצד הבדיקות הנוירולוגיות השגרתיות תתקיים הערכה הבוחנת את היחסים בין גוף לנפש כפי שהם באים לידי ביטוי במטופל הספציפי. המודל מאפשר להבין האם מקור הבעיה הוא רפואי או נפשי ואיך היחסים האלה באים לידי ביטוי בתסמינים מהם סובל המטופל. 

בסיום תהליך האבחון  והטיפול (שאורכו משתנה ממטופל למטופל) המטופל יבין טוב יותר ממה הוא סובל, יקבל את הטיפול התרופתי האופטימלי וירכוש כלים לויסות עצמי, ולשליטה טובה יותר בסימפטומים תוך קבלת תובנה מדויקת יותר בקשרי גוף ונפש במחלה הספציפית.

טיפול פסיכולוגי רפואי

הפסיכולוגיה הרפואית עוסקת בקשר בין תהליכים וגורמים פסיכולוגיים הקשורים למצבי חולי ובריאות פיזיים. המחקרים השונים מראים כי הפסיכולוגיה והאישיות של האדם משפיעים באופן משמעותי על תחלואה, התמודדות עם מחלות והתערבויות רפואיות, תהליכי החלמה ושביעות הרצון הכללית של החולים. התערבויות פסיכולוגיות הנוגעות להיבט הרגשי, הקוגניטיבי, וההתנהגותי של הפסיכולוגיה של האדם ומשפחתו יכולות לסייע בהתמודדות.

הטיפול הניתן במרפאה עושה שימוש בכלים המאפשרים הקניית הרגלי בריאות והעצמה של המטופל. 

מטרתו להעניק תמיכה נפשית וללוות אנשים המתמודדים עם מצבי חולי או מצוקה נפשית. הטיפול כולל ליווי והכנה להתמודדות עם טיפולים רפואיים וטיפול במצבים רפואיים הנגרמים ממצבים נפשיים. הכלים הטיפוליים המשולבים בתהליך הפסיכולוגי כוללים: הרפיה והיפנוזה רפואית, מדיטציה רפואית תודעתית – Mindfulness, ביופידבק וטיפול נרטיבי.

פיזיותרפיה ממוקדת כאב

מטרת הטיפול הפיזיותרפיסטי במרפאה היא להפחית את עוצמת הכאב ולעודד חזרה לשגרה באמצעות אבחון, שיקום והדרכה כולל שימוש בכלים להפחתת לחץ נפשי (דמיון מודרך). הטיפול נועד לתת מענה למגוון רחב של מצבים מורכבים לסובלים מכאבים כרוניים כגון: בעיות נוירולוגיות (אירוע מוחי, טרשת נפוצה וכו'), כאב כרוני ומתמשך גם לאחר החלמת הרקמה ועוד. הטיפול מבוסס על הבנה של מנגנון הכאב ורתימתו להפחתת הכאב כמו גם הפנמה של התנהגות מומלצת מבחינה פיזית כאשר סובלים מכאב כרוני. הטיפול מעניק כלים פרקטיים במטרה לשלוט בכאב במקום שהוא ישלוט במטופל ובכך יש השפעה מהותית לשיפור איכות חיי המטופל והחזרת הביטחון והשליטה בחייו.

טיפול בתנועה

השימוש בתנועה ככלי טיפולי נעוץ ברעיון כי הנפש והגוף משולבים זה בזה. טיפול התנועה במרפאה מסייע בהתמודדות עם בעיות מנטליות, רגשיות וקוגניטיביות. חשוב לדעת כי אין כל צורך בכישרון או בידע על-מנת לקחת חלק בטיפול, מכיוון שהמטרה אינה יצירת ריקוד אומנותי – מה שחשוב הוא התהליך אשר עובר המטופל במשך הטיפול.

הטיפול בתנועה הניתן במרפאה מסייע להביע רגשות וחוויות באמצעות תנועה, דרך שונה ובמקרים מסוימים אף קלה יותר בהשוואה להבעת רגשות מילולית. מחקרים שנערכו בשנים האחרונות הראו כי ניתן להתמודד באמצעותו עם מגוון בעיות והפרעות כגון: שבץ מוחי, דיכאון, פוסט טראומה, הפרע
ת זהות דיסוציאטיבית וכו'. הטיפול מתאים לילדים ומבוגרים כאחד ואוכלוסיית היעד שלו רחבה ומגוונת.

ריפוי בעיסוק

ריפוי בעיסוק במרפאתנו מיועד לאלו מבניכם אשר תפקודם ביומיום נפגע והצטמצם ואף הגיע לכדי המנעות מוחלטת על רקע עוצמת הכאב. כאשר הכאב הופך ל'מנגינת החיים' סדר היום והזהות האישית מתעצבים סביב מנגינה זו. הטיפול בריפוי בעיסוק במרפאתנו הוא פרקטי ופשוט ומסייע לאדם לפתח יכולת לניהול עצמי של ההחלמה. אדם המגיע לטיפול יעבור הערכה בה יאובחנו עיסוקים משמעותיים שנפגעו. לאור ההערכה נקבע מטרות תפקודיות ונתנסה בהן באופן מדורג ומבוקר. זאת תוך תהליך חקר ולמידה אודות הגורמים המאפשרים והמעכבים באדם, בעיסוק ובסביבתו. 

בנוסף להיבט התפקודי, הטיפול במרפאה משלב שימוש בטכניקת מיינדפולנס (קשיבות) המסייעת למיקוד הקשב. מחקרים מן השנים האחרונות מראים כי הטכניקה מסייעת בתהליך הטיפולי  ומספקת תמיכה רגשית למטופלים והיא בעלת יתרונות רבים: הפחתת מתח ולחץ, העלאת השקט הנפשי, שיפור יכולות קוגניטיביות כמו ריכוז וזיכרון, עזרה במצבי דיכאון, הגברת אורך הרוח והחמלה.

טיפול בפיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה ,(בעברית דאבת שרירים), הינה תסמונת המתבטאת בכאבים מפושטים ומלווה בד"כ בהפרעת שינה, עייפות כרונית, והפרעת קשב וריכוז. מעבר לתופעות הגופניות, ישנן גם תופעות נפשיות נילוות כגון חרדה  דיכאון או פוסט טראומה. אמנם היא מאובחנת ע"י ראומטולוגים אך לא מדבור במחלה של המפרקים או במחלה דלקתית אלא באחת התסמונות התפקודיות. על פי מודל ארבעת האשכולות פיברומיאלגיה הינה אחת מתסמונות הסף הנמוך המופיעה בד"כ לאחר אירוע טרואמטי או לאחר סטרס ממושך. עיקרה של הפרעה נובע מתגובתיות גבוהה של המערכת האוטונומית ורגישות גבוהה במיוחד המחמירות האחת את השני במנגנון של מעגל קסמים.

אנו מודעים לקשיים שעוברים הסובלות והסובלים מפיבורמיאלגיה ופועלים במשותף להעניק הקלה ושליטה בכלל התופעות הגופניות והנפשיות. 

צוות המרפאה יעניק טיפול משולב ומתואם שיכלול התאמת טיפול תרופתי מתאים, הפחתת משככי כאבים, פיזיותרפיה המותאמת להפחתת הכאב והגברת התפקוד, ריפוי בעיסוק, טיפול בתנועה או פסיכולוגיה רפואית במטרה להקל ולהעניק שליטה בסימפטומים ואף לצמוח ולהתפתח מתוך המחלה.

סובלים מבעיות רפואיות וכאבים כרוניים?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם